Trochę o rodzajach płyt fundamentowych
Płyty fundamentowe mogą być wylewane bezpośrednio na przygotowanej podbudowie, wówczas brak jest izolacyjnych elementów brzegowych płyty. Zastępuje się je zwykłymi szalunkami, które po zastygnięciu betonu usuwa się. Na takiej płycie trzeba przecież postawić wszystkie ściany nośne budynku, a ponieważ brak jest izolacji cieplnej poziomej i pionowej, ściany trzeba zabezpieczać przed wilgocią i utratą ciepła jak w tradycyjnych fundamentach. W takim rozwiązaniu odpowiednie ocieplenie posadzki trzeba ułożyć na płycie pod wylewką posadzkową, ale mostek termiczny na styku ścian nośnych i płyty fundamentowej pozostanie. Takie rozwiązania powinno stosować się do budynków bardzo ciężkich, gdzie wytwarzane dziś izolacje cieplne nie są w stanie przenieść nacisków wywieranych przez budynek na grunt.
Rozwiązaniem zdecydowanie ekonomiczniejszym są płyty posiadające warstwę materiału izolacyjnego pomiędzy odpowiednio przygotowaną podbudową a właściwą płytą betonową. W tym przypadku płyty fundamentowe BERA posiadają specjalne obrzeża w postaci wcześniej przygotowanych kształtek, stanowiące tzw. szalunek tracony. Oznacza to, że taka kształtka jest jednocześnie szalunkiem i ociepleniem bocznym (pionowym) wylewanej płyty, które pozostaje w niej na stałe. Obszar pomiędzy kształtkami wypełnia się materiałem izolacyjnym, o odpowiedniej nośności, przeważnie w dwóch warstwach na przekładkę, tak aby jednocześnie warstwa ta tworzyła izolację przeciwwilgociową. Obrzeża wykonuje się przeważnie z tego samego materiału izolacyjnego co izolacja właściwa. Zastosowanie izolacji pod płytą stwarza możliwość do umieszczenia w niej różnego rodzaju instalacji takich jak: ogrzewanie podłogowe wodne, elektryczne lub powietrzne, instalacje wody użytkowej a czasami instalacje odkurzacza centralnego. Możliwość umieszczenia w płycie instalacji powoduje, że jej górna warstwa staje się po zatarciu ostateczną posadzką co daje jednocześnie duże korzyści ekonomiczne, ponieważ brak dodatkowej warstwy styropianu i wylewki. Niestety do wykonania płyty z rozprowadzonymi w niej instalacjami nie można powierzyć pierwszej lepszej firmie. Brak doświadczenia i niestaranne wykonanie może spowodować, że np. któraś z pętli ogrzewania lub innych instalacji w wyniku zagięcia lub przerwania będzie niedrożna lub nieszczelna. Niestety po wylaniu betonu usunięcie takiej wady jest bardzo trudne.
Z tego też powodu niektórzy inwestorzy decydują się na płytę w pełni izolowaną ale z dodatkową warstwą styropianu (około 5cm) i wylewką jastrychową lub anhydrytową. To rozwiązanie wymaga niestety dodatkowych kosztów i zaangażowania ekip zajmujących się instalacjami grzewczymi i wylewkami betonowymi. Pomimo tego i tak jest to lepsze rozwiązanie niż wylewanie płyty bezpośrednio na gruncie.